Viazanosť a telefón za akciovú cenu od operátora

Viazanosť, najväčšia brzda toho, aby ste si mohli so svojím program robiť to, čo potrebujete a kedy potrebujete. Poviete si, získam benefit v podobe výhodnejšej ceny mobilného telefónu, získam iné benefity, mne viazanosť nevadí. Áno, v špecifických prípadoch je to pravda. Vo všeobecnosti ale určite nie.

Veľmi často sa stretávam práve s tým, že si zákazník ako prvé u operátora vyberá nový mobilný telefón za „akciovú“ cenu a potom špekuluje s paušálom. Napr. mám 30 € paušál, ale zoberiem si ten 40€ paušál, veď 10 € mesačne hore dole, ale získam o 100 € lepšiu cenu na „akciový“ telefón. A tu prichádzame na koreň základnej finančnej gramotnosti – keď sa raz zaviažem na 24 mesiacov a budem platiť o 10€ mesačne za paušál viac, veď to je 24x 10 €, čo sa rovná 240 €. Po odpočítaní navýšenej 100 € zľavy je to rozdiel 140 €, ktorý zaplatím operátorovi počas doby viazanosti navyše. A to už pár drobných nie je. Plus, štandardne operátor ponúka zľavu na paušál v prípade, že si k svojmu programu nezoberieme akciový telefón, ale sme ochotní sa zaviazať novou viazanosťou napr. na 24 mesiacov. Povedzme, že zľava, ktorú mi ponúkne bude 4 € mesačne. To máme v jednoduchej kalkulácii 24 mesiacov x 4 €, čo sa rovná 96 €. Spolu so 140 € to už sme na 236 €, ktoré mi ostávajú vďaka tomu, že som si nezobral „akciový telefón“.

Ďalej máme možnosť trochu preskúmať aktuálne ponuky programov aj ostatných operátorov a možno prísť na to, že ten 30 € paušál Vám vedia ponúknuť napr. za 25 €. Program, ktorý Vám bude kryť všetky telekomunikačné potreby a zároveň získate ďalších 24 mesiacov x 5 € = 120 €. Ušetrené peniaze sa opäť navýšia, už na 356 €. A stále sme nevyčerpali všetky Vaše možnosti…

Aké možnosti mám so získanými 236 € resp. 356 €? Skúste si prejsť ponuku obchodov s mobilnými telefónmi napr. na webe a zistíte, že za danú cenu máte veľmi slušný telefón s Androidom (min. ten, ktorý ste zvažovali kúpiť), resp. je to väčšia polovica ceny za nový iPhone nižšej kategórie, poprípade pri výbere telefónu BlackBerry Vám môže aj 60 € ostať. Na kávičku.

Týmto blogom som pevne verím pár mojim zákazníkom a známym ušetril tú starú známu otázku: „Aký telefón si mám k môjmu programu zobrať?“ To, že najlepšie riešenie pre Vás je nezobrať si žiadny, už zrozumiteľnejšie vysvetliť neviem :-)

Marek Hamran, konateľ spoločnosti
HEXECO s.r.o.