Dlhšie sa nám u našich operátorov nič výraznejšie nedialo. Mám ale pocit, že pokojné “vody” sa trochu víria. Víria sa v poli dátovom. Tie už nejaký čas hrajú prím a rozdeľujú ponuku operátorov. Hovory, SMS, či MMS už sú, dá sa povedať dosť jednoducho a rovnako podelené medzi programy všetkých operátorov v zmysle, že za 20€ mesačne ich viete získať neobmedzené, nielen v rámci SR, ale aj do EÚ a v EÚ (pri dodržaní zásad korektného využívania). Tu trochu vyčnieva ponuka O2, kde sa takýto paušál dá získať už za 15€ mesačne. Ak mi neobmedzené hovory nie sú potrebné, veľmi trefne ponuku dopĺňajú predplatené karty, kde mám možnosť získať minúty už od 0,02€ za minútu pri balíčkoch v objeme 100 minút, alebo za 0,03-0,04€ za minútu, pri jednotkových cenách, keď chcete reálne platiť iba toľko minút, koľko prevoláte, prípadne preSMSkujete.

data

Ale vráťme sa k dátam. Niekto ich potrebuje 200MB, iný 2000MB a sú aj takí, ktorým nestačí ani 20000MB (20GB). Prípadne, jeden mesiac im postačuje 2000MB, v druhom majú spotrebu 10000MB (10GB). Keď základný balík nestačí, je potrebné si dáta dokúpiť, čo vie u jednotlivých operátorov stáť od 3€ za 1000MB. A keď tých dokúpení je potrebných niekoľko, veľakrát stoja mesačne viac ako samotný paušál. Operátorom tento systém nepochybne vyhovuje, zákazníci ale naopak, sú vo veľa prípadoch nešťastní, že miesto 20€ faktúry, príde 40€.

Prišiel ale marec a Telekom sa rozhodol, že si takú, tú ideálnu potrebu v spotrebe dát zákazníkov overí. Každému zákazníkovi s paušálnym programom ponúkol zadarmo 1000GB balík internetu v mobile zadarmo. Podmienkou je, aktivovať si uvedený balík cez aplikáciu Telekom v telefóne. Orange ako proti ponuku na podobný krok, už od Vianoc ponúka k vyšším programom 10GB dát mesačne zadarmo, počas celej 24 mesačnej viazanosti. Podmienkou ale je, zobrať si k paušálu aj akciový telefón. A týka sa to programov od 30€ mesačne hore. Akcia bola platná do 28.2.2020, tesne pred jej koncom, vo februári ju predĺžili, aktuálne do 31.5.2020. O2 od jesene 2019 ponúka programy, kde popri štandardnom balíčku dát, ponúka zákazníkom 10GB balík dát pre jednotlivé, zákazníkom vybrané aplikácie. Počet aplikácii sa odvíja od výšky paušálu. Zákazník tak má možnosť, napr. pri programe s 10GB dát, získať dodatočných 10GB dát na využívanie aplikácie Facebook, povedzme 10GB na Instagram a 10GB na YouTube. Tieto tri aplikácie z mojich skúseností od zákazníkov, čerpajú väčšinu dát v našich zariadeniach. Takýto paušál sa v O2 dá získať za 30€ mesačne. Podobnú ponuku pre neobmedzené využívanie dát pre aplikácie, napríklad sociálnych sietí, prípadne video aplikácií, ponúka aj Orange, prípadne video aplikácií aj Telekom. Nie sú ale plnohodnotnou súčasťou paušálov, ale doplnkovou službou s poplatkom navyše. A tiež nezabudnime na ponuku operátora 4ka, ktorý ponúka v svojom portfóliu program s reálne neobmedzenými dátami (strop je na 300GB mesačne), hovormi a SMS, v cene 22€ mesačne. Ide o predplatenú kartu, čo môže byť pre bežného firemného zákazníka problém a tento operátor nemá také silné pokrytie v rámci SR ako ostatní traja operátori. V častiach, kde nemá svoj vlastný 4G signál, využíva sieť 3G od Orange, čo zas znižuje ponúkané rýchlosti dát.

Na základe uvedených “testov” od Telekomu a predĺžení vianočných akcií v Orange mám pocit, že v priebehu najbližších mesiacov by mohla prísť nová ponuka pre dáta v paušáloch od jednotlivých operátorov. V objemoch dát v paušáloch sa nič veľké nemenilo dlhý čas, s výnimkou O2, ktorý ponuku SMART paušálov predstavil na jeseň 2019. Nechajme sa teda prekvapiť a verme, že operátori prídu s niečím, čo zákazníkom zjednoduší využívanie dát, resp. sprehľadní možnosti ich čerpania a dá možnosť výberu, kde chcem uvedené dáta čerpať a za akú cenu.

Marek Hamran