Ak ste ešte nezachytili, na svet “prišla” nová technológia SIM kariet. Pomaly, na Slovensku evidentne o niečo pomalšie, sa rozlúčime s klasickými plastovými kartami a nahradia ich SIM karty elektronické, teda virtuálne. Telefón už nebude poskytovať priestor na vloženie plastovej SIM karty, s výnimkou dvojSIMkových, kde priestor na klasickú SIM kartu stále ostane a budete mať možnosť využívať služby napr. dvoch operátorov, jedného cez eSIM, druhého cez SIM klasickú. Túto výhodu napr. ponúkajú už aj nové iPhone, modely XR, XS a XS Max. Doteraz boli iPhone výhradne jedno-SIMkové.
eSIM
Vďaka Orange prišla táto technológia už aj na Slovensko, je však ešte nedokonalá a musíme si na možnosť využívať ju naplno, počkať. Konkrétne, keď sa bavíme o možnosti využívať smart hodinky spolu so službami mobilného operátora na jednom telefónnom čísle. Osobne si myslím, že eSIM je zaujímavá hlavne z dôvodu, že vďaka nej dokáže používateľ smart hodinky “oživiť” sieťou mobilného operátora a tým pádom ich používať ako náhradu telefónu, v konkrétnych prípadoch. Verím, že každý z nás si dokáže predstaviť situáciu, že v lete v plavkách na pláži, nemusí mať starosť o svoj telefón, ale miesto telefónu bude pohodlne dostupný na svojich smart hodinkách. Rovnako je možné ich využiť pri fungovaní v rámci napr. pracovného dňa, kedy nám hodinky umožnia mať perfektný prehľad o všetkom, čo kto od nás potrebuje, ale nemáme potrebu nosiť so sebou telefón. Jediné obmedzenie tak pri využívaní hodiniek ostane výdrž batérie, prípadne potreba často fotiť, čo zatiaľ hodinky nedokážu.
Orange má v ponuke hodinky, ktoré majú plnú kompatibilitu s eSIM. Ide o model Samsung Galaxy Watch eSIM. Je to zatiaľ jediné zariadenie tohto druhu, ktoré sa dá cez eSIM používať, konkurenčné smart hodinky od Apple, model Watch sa na slovenskom trhu bohužiaľ predáva iba v konfigurácii bez podpory siete operátora. Ak by ste si Apple Watch kúpili napr. v USA, prípadne v iných krajinách, kde je ponuka rozšírená aj o model s podporou siete operátora, mali by ste ich možnosť využiť aj s eSIM od Orange.
Ale. Veľké ale bohužiaľ v spojení smart hodiniek a eSIM v Orange je, že Orange nepodporuje využívanie rovnakého čísla na dvoch eSIM, resp. rovnakého čísla na eSIM a plastovej SIM. Tým pádom, nie je možné hodinky využívať plnohodnotne v prepojení so svojim telefónnym číslom. Máte možnosť si do hodiniek kúpiť novú eSIM s novým číslom a využívať ich takto. Je to ale podľa môjho názoru maximálne nekomfortné riešenie na to, aby ste mohli fungovať len s hodinami. Pre dostupnosť iba na smart hodinkách, by ste pred opustením telefónu, museli telefón presmerovať na druhé číslo, ktoré by bolo aktívne v hodinkách. Zároveň ale, pri presmerovaní hovorov na iné číslo sa nepresmerúvavajú SMS správy, čiže o tie by ste boli počas presmerovania ochudobnení. Nehovoriac o tom, že by ste v smart hodinkách museli mať aktívny ďalší program, to znamená platiť za využité dáta, hovory, SMS, ktoré by ste uskutočnili. Príjemcom by sa samozrejme zobrazovalo číslo hodiniek a nie Vaše prioritné číslo.
Ak aj napriek tomuto úskaliu máte chuť vyššie uvedené vyskúšať, neváhajte sa zastaviť v Orange, kde Vám za jednorazový poplatok 10€ číslo prehodia na eSIM, prípadne aktivujú eSIM s novým číslom.
Ak máte skúsenosti so zahraničia s tým, ako fungujú dve eSIM, prípadne kombinácia eSIM a plastovej SIM v akýchkoľvek smart hodinkách spolu s telefónom, neváhajte sa s nami podeliť o Vaše skúsenosti v komentároch.

Marek Hamran